NAZIV AKTIVNOSTI : Brojalica „ Bumbari i pčele“
OPIS AKTIVNOSTI: Izgovarajte brojalicu spontano a zatim dodajte i druge elemente uz sam izgovor (pokreti ruku, instrumenti).
Bumbari se sastali i na pčele napali:
"Kakav je to red, da ne date med?"
Pčele rekle: „Radite, pa se onda sladite.“
"Nije to za nas!" - rekoše u glas.
" E kad nije, gladnice," - rekle pčele radnice,
"slobodan vam put, med ne damo žut!“
Možete ritam brojalice demonstrirati pokretom: prstima, rukama, nogama, mahanjem ruku ali pritom pripazite na ritam. Uz pokrete tijela možete izraditi i zvečke od praznih bočica i raznih materijala ( riža, tjestenina ili prirodni materijali kao što su grančice). To je dodatna aktivnost koja se može provesti.
NAZIV AKTIVNOSTI: Brojalica „ Puž muž“
OPIS AKTIVNOSTI: Pjesmica se ponavlja onoliko puta koliko je potrebno da je dijete usvoji.
Pužu – mužu
Pužu – mužu, pusti roge van,
Da ti kuću ne prodam.
Daj roge pruži,
Pa ćeš biti duži.
Pjevajte pjesmicu vrlo tiho a zatim postupno pojačavajte ton. Ipak pazite da ne bude preglasno. Djecu treba poticati da pjevaju tiho kako ne bi oštetili glasnice.
Uz pjevanje možete dodati i pljeskanje rukama ili napraviti male zvečke sa praznim bočicama i rižom. Možete pjevati sporo i brzo, tiho i glasno kako bi dijete uočilo razliku u tempu i dinamici.
NAZIV AKTIVNOSTI: Igra bojama
SREDSTVA POTREBNA ZA PROVOĐENJE AKTIVNOSTI:
OPIS AKTIVNOSTI: Dijete pripremite tako da ga zaštitite od prljanja bojom – najbolje da od plastične vrećice napravite zaštitu odjeće. Izrežite mjesto za ruke i glavu i navucite na dijete preko glave.
Boje razmutite s malo vode u plitkoj posudi. Dijete neka promatra postupak i slobodno istraži ponuđene spužvice. Potaknite dijete neka slobodno umače spužvice u boju i otiskuje po papiru. Možete ohrabriti dijete tako da i Vi započnete aktivnost na zajedničkom papiru.
Za razvoj igre možete dodati polovicu jabuke, krumpira i izrezati iz spužve različite otiske za ostavljanje otiska na papir: srce, krug, kocka i trokut.
NAZIV AKTIVNOSTI: Imenovanje predmeta (proširivanje rječnika)
SREDSTVA POTREBNA ZA PROVOĐENJE AKTIVNOSTI:
OPIS AKTIVNOSTI:
NAZIV AKTIVNOSTI : Pisanje po rastresitom materijalu
SREDSTVA POTREBNA ZA PROVOĐENJE AKTIVNOSTI:
OPIS AKTIVNOSTI:
U pliću posudu usipate sipki materijal tek toliko da prekrije dno. Možete djetetu dati dodatno pomagalo, poput drvenog štapića ali može koristiti i svoje prstiće. Dijete povlačenjem prsta ili pomagala na površini ostavlja trag. Ako dijete nije na razvojnom stupnju da samostalno „piše“ po podlozi, omogućite mu dodatna pomagala da manipulira u skladu s njegovim interesima i mogućnostima (lijevke, posudice, grabilice, žlice i slično).
Prateći djetetov interes postepeno dodavati i odmjereno dodavati nova sredstva za igru. Možete dodati sito ili ljevak da dijete proučava kako pijesak ili kukuruzna krupica curi kroz određeni predmet.
NAZIV AKTIVNOSTI : “ Pronađi”
SREDSTVA POTREBNA ZA PROVOĐENJE AKTIVNOSTI:
OPIS AKTIVNOSTI:
Igračke i predmete posložite na različita mjesta u sobi u kojoj se igrate. Dijete pitate „Gdje je npr. medo? Pronađi ga i donesi?“
Za stariju djecu možemo dodati i zahtjevnije elemente pretraživanja, npr. neka donese nešto žuto, veliko, mekano, tvrdo,…
Ovom se igrom mogu vježbati i prostorni odnosi pa se možete tijekom igre davati uputa neka dijete donese nešto što je ispod stola, na polici, u kutiji…
NAZIV AKTIVNOSTI: “MIRISNE VREĆICE“
SREDSTVA POTREBNA ZA PROVOĐENJE AKTIVNOSTI:
materijali različitih mirisa:
OPIS AKTIVNOSTI:
Zajedno s djetetom, u platno - najlonke - bočicu stavljajte po jednu vrstu mirisnih trava ili začina, zavežite i ponudite djetetu da taktilno, vizualno i olfaktorno doživi. S djetetom prokomentirajte doživljaj mirisa, ugodan – neugodan, jak – blag… Imenujte biljku ili začin. Svoje doživljaje mirisa dijete će Vam pokazati izrazom tijela pa ih pomno promatrajte!
Kada kuhate ili objedujete: komentirajte – što kuhate, kako pravite, neka dijete doživi miris jela te donese vrećicu s mirisom koji prepoznaje na tanjuru.
NAZIV AKTIVNOSTI: “ Životinje u proljeće“
SREDSTVA POTREBNA ZA PROVOĐENJE AKTIVNOSTI:
kutija od jaja
škarice
tempere ili vodene boje
slamke
OPIS AKTIVNOSTI:
U šetnji prirodom možete istraživati životinje u travi. Možete pričati djetetu o čuvanju životinjica, o njihovoj koristi za prirodu. Kod kuće nastavite igru na sljedeći način: potrebno je izrezati kutiju za jaja te oblikovati odabranu životinjicu (bubamara, kornjača, . Slamke iskoristite za izradu ticala. Ponudite djetetu boju i kist, neka samo manipulira bojom I oslika životinju (može i s prstićima).
Imenujte zajedno s djetetom životinje, razgovarajte s djetetom o bojama u koje ste ih obojili, brojite točkice, ticala.
Nakon što se papirnate životinjice osuše, članovi obitelji mogu s djetetom osmisliti imitativnu igru sa životinjama. Neka svatko uzme jednu životinju koja će letjeti, puzati po travi, po ruci. Životinje mogu i razgovarati, voziti se na autićima, živjeti u kućici za lutke. Nije važno sudjeluje li dijete interaktivno u igri s drugim članovima obitelji ili ne, neka promatra i osluškuje, samostalno barata igračkama i životinjama, jer su sve to načini na koje dijete jasličke dobi sudjeluje u igri.
Otisci dlanova
Potrebni materijal za izradu otisaka dlanova:
Postupak: Tempere istisnuti na tanjur ili neku širu posudu te pustite djetetu da slika s prstima I dlanovima.
Ledeni štapići
Potrebni materijal za izradu ledenih štapića:
Postupak: Stavite u zamrzivač. Kada se zaledi, izvadite iz posudice i spremni su za slikanje po papiru ali i po vanjskim površinama.
Cilj: Razvijamo kod djeteta uočavanje, prepoznavanje, imenovanje I sortiranje boja, te razvijamo sposobnosti vizualne likovne komunikacije. Potičemo dječju maštu I kreativnost.